Uniwersytet Łódzki

Uniwersytet Łódzki
UNIWERSYTET ŁÓDZKI powstał 24 maja 1945 roku jako kontynuator dorobku i tradycji działających w okresie międzywojennym w Łodzi Instytutu Nauczycielskiego (1921-1928), Wyższej Szkoły Nauk Społecznych i Ekonomicznych (1924-1928), oraz oddziału Wolnej Wszechnicy Polskiej (1928-1939). Inicjatorem powołania w Łodzi uczelni uniwersyteckiej, pod pierwotną nazwą "Państwowy Uniwersytet - Wolna Wszechnica", był prof. Teodor Vieweger, rektor Wolnej Wszechnicy Polskiej.

Obecnie Uniwersytet Łódzki jest jednym z największych polskich uniwersytetów i posiada 12 wydziałów:
- Wydział Biologii i Ochrony Środowiska
- Wydział Chemii
- Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny
- Wydział Filologiczny
- Wydział Filozoficzno-Historyczny
- Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej
- Wydział Matematyki i Informatyki
- Wydział Nauk Geograficznych
- Wydział Nauk o Wychowaniu
- Wydział Prawa i Administracji
- Wydział Studiów Międzynarodowych i Politologicznych