Wszędzie
  • Profile
  • Instytucje
  • Projekty
  • Ogłoszenia
Powrót

Informacje

Informacje

Autor: Redakcja
Dodano dnia: 5 września 2012

Od 1 stycznia 2011 Fundacja Wolnego i Otwartego Oprogramowania rozpoczęła realizację projektu pt. „Internetowa ogólnopolska baza informatycznych projektów badawczych otwartej innowacji – platforma współpracy SPINACZ”, mający stanowić instrument wypracowujący skuteczne metody kontaktu pomiędzy środowiskiem naukowym a sektorem gospodarczym. Projekt trwał do 31 grudnia 2011.
Od lipca 2012 roku kontynuujemy nasze działania nad rozwojem serwisu spinacz.edu.pl - m. in. przez dodanie nowych funkcji. Obecnie projekt jest współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu „Kreator Innowacyjności - wsparcie innowacyjnej przedsiębiorczości akademickiej”.

1. Czym jest spinacz?
Spinacz jest internetową ogólnopolską bazą informatycznych projektów otwartej innowacji jako instrument skutecznej metody na wypracowanie dobrych praktyk trwałego systemu wspierania transferu i komercjalizacji wiedzy.

Celem naszego projektu jest upowszechnianie wśród przedsiębiorców informacji o innowacyjnych projektach w zakresie wolnego i otwartego oprogramowania, powstających w środowisku akademickim, intensyfikacja współpracy uczelni ze środowiskiem gospodarczym oraz komercjalizacja wyników prac badawczo-rozwojowych z zakresu wolnego i otwartego oprogramowania.

Zamierzenia osiągnięte zostaną poprzez tę wirtualną platformę wymiany informacji stwarzającą warunki skutecznej komercjalizacji informatycznych wyników prac badawczych i rozwojowych oraz dopasowanie oferty B+R do aktualnych potrzeb gospodarczych.

2. Jak korzystać?
Projekt adresowany jest w głównej mierze do przedsiębiorców, uczelni wyższych, jednostek naukowo-badawczych, pracowników naukowych i pojedynczych twórców oraz instytucji otoczenia biznesowego mających swoje siedziby na terenie całego kraju.

Korzystanie z serwisu jest bardzo proste: wystarczy zarejestrować osobę, instytucję/projekt. Po otrzymaniu linka aktywacyjnego Użytkownik ustala hasło logowania, a następnie może w pełni korzystać z portalu, czyli dodawać ogłoszenia, wymieniać się informacjami między sektorem biznesu, nauki a studentami, promować realizowane projekty badawcze, prezentować innowacyjne pomysły, znaleźć partnerów biznesowych i projektowych, a także dołączyć do aktywnych, twórczych zespołów.

3. Jak spinać?
Spinanie- przy opisie firmy należy dodać tagi, które pomogą w łączeniu ze sobą podobnych projektów, firm i instytucji. Ułatwi to Użytkownikom wyszukiwanie potrzebnych informacji i konkretnych ogłoszeń.

Projekty posegregowane są według branż (m.in. informatyczna, naukowa itp.) daje to możliwość powiązania (spinania) między sobą danych inicjatyw.

W bazie projektów w prawym, górnym rogu znajduje się przycisk „Zgłoś kandydaturę”. Dzięki tej funkcjonalności każdy Użytkownik może w łatwy sposób przesłać automatyczną wiadomość do osoby realizującej projekt, że jest zainteresowany współpracą.

Wyszukiwarka w Serwisie pomaga w szybki wygodny sposób dotrzeć do konkretnych osób, instytucji i projektów.

Dzięki usłudze „głosowanie” każdy Użytkownik serwisu może wyrazić swoją aprobatę dla danych projektów (podoba się lub nie podoba). Za pomocą głosów zmienia się pozycjonowanie projektów w tym dziale. Im więcej opinii na „tak” tym wyższa lokalizacja projektu.

Pod każdym projektem znajduje się też miejsce na komentarze. Użytkownicy mogą wyrazić swoje zdanie na temat każdego projektu. Prosimy zwrócić uwagę, by treść komentarzy była zgodna z warunkami ujętymi w Regulaminie Serwisu. Jeśli nie będą zgodne lub będą obraźliwie zostaną usunięte przez Administratora.

4. Zalety
Spinacz:
-jest siecią współpracy umożliwiająca efektywne połączenie i wykorzystanie potencjału działających na terenie Polski przedsiębiorstw, uczelni wyższych, jednostek naukowo-badawczych, pracowników naukowych i pojedynczych twórców,
-usprawnia i polepsza komunikację pomiędzy przedsiębiorstwami, uczelniami wyższymi w zakresie możliwości realizacji i finansowania projektów poprzez stworzenie tej oto platformy wymiany informacji między światem nauki i biznesu,
-podnosi jakość zarządzania dorobkiem polskiej myśli naukowej poprzez stworzenie sprawnych mechanizmów dostępu do informacji,
-rozszerza możliwość transferu wyników prac B+R do gospodarki.

5. Korzyści
Dzięki platformie Spinacz:
-stworzona została giełda wymiany informacji na temat powstałych projektów oraz prac w dziedzinie wolnego i otwartego oprogramowania,
-nawet po zakończeniu projektu baza będzie stanowić skuteczny pomost do nawiązania współpracy między ośrodkami akademickimi a sektorem biznesu,
-ułatwiliśmy przedsiębiorcom tworzenie, transfer i dyfuzję nowoczesnych rozwiązań poprzez dostęp do bazy projektów zawierającej wszystkie możliwe informacje na temat prowadzonych obecnie prac, powstałych już badań oraz przygotowań związanych z planowanym rozpoczęciem projektów w dziedzinie wolnego i otwartego oprogramowania, jakie prowadzone są na terenie całej Polski,
-Użytkownicy mogą promować swoje projekty i działania oparte na „otwartej innowacji” przy wykorzystaniu osiągnięć wolnego i otwartego oprogramowania.

 

W trakcie realizacji projektu zorganizowane zostanie konferencja, która będzie okazją do bezpośrednich spotkań pomiędzy światem nauki i biznesu.