Wszędzie
 • Profile
 • Instytucje
 • Projekty
 • Ogłoszenia
Powrót

Zwycięzcy konkursu: Najlepszy akademick ...

Zwycięzcy konkursu: Najlepszy akademicki projekt open source 2013

Autor: Spinacz
Dodano dnia: 6 maja 2013

Konkurs na "Najlepszy projekt akademicki Open Source" trwał do końca kwietnia 2013 roku. Przystąpiło do niego wiele cennych merytorycznie i technicznie projektów open source. Zwycięzcą jest Projekt FLOAT. Drugie miejsce otrzymał Projekt ReportKeeper, a trzecie DigitLab.

W konkursie wzięły udział wszystkie projekty oraz pomysły na projekty open source powstające w środowisku akademickim, zgłoszone w serwisie spinacz.edu.pl.

W ramach głosowania społeczności skupionej przy serwisie Spinacz, Projekt FLOAT uzyskał aż 145 głosów. Realizowany jest w ramach prac Koła Naukowego "Robotyka Automatyka Informatyka" (RAI), działającego przy Katedrze Sterowania i Inżynierii Systemów Politechniki Poznańskiej.
FLOAT (Floor Operating Air-propelled Tracer) polega na budowie modelu bezzałogowego poduszkowca zdolnego do pracy autonomicznej, z możliwością przełączenia na sterowanie ręczne z poziomu komputera.

Zakłada następujące podzadania:

 • budowa konstrukcji mechanicznej,
 • przygotowanie jednostki pokładowej,
 • napisanie aplikacji komputerowej do zdalnej obsługi pojazdu,
 • integracja sensorów pokładowych (akcelerometr, żyroskop, GPS),
 • zaprojektowanie algorytmu stabilizacji ruchu dla sterowania ręcznego,
 • zaprojektowanie algorytmu ruchu autonomicznego,
 • przeprowadzenie badań nad jakością działania algorytmów (laboratoryjnych i w terenie).


Główną nagrodą jest udział w konferencji Współpraca sektorów nauki i biznesu w zakresie innowacji projektów open source, która odbędzie się 22 maja w Warszawie, na której zwycięzcy będą prezentować swój projekt. Otrzymają także nagrodę finansową.

Drugie miejsce w konkursie z 126 głosami otrzymał Projekt ReportKeeper, realizowany przez Koło Naukowe Inżynierii Oprogramowania przy Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. W ramach Projektu opracowana została aplikacja z interfejsem WWW, służącą do przygotowywania i sporządzania rocznych raportów i sprawozdań naukowych. Aplikacja generuje wizualnie raporty, które następnie mogą być zdalnie wypełnione przez uprawnione do tego osoby. Aplikacja została stworzona, aby spełniać nowe wytyczne dotyczące rocznych sprawozdań naukowych podane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. ReportKeeper został wdrożony i jest sukcesywnie używany przez Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Trzecie miejsce z 28 głosami uzyskał Projekt DigitLab, realizowany przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. DigitLab to specjalnie przystosowany system operacyjny oparty o dystrybucję Linux Ubuntu. Głównym celem jego powstania było stworzenie przy użyciu darmowych i ogólnodostępnych narzędzi kompletnego systemu, który może zostać wykorzystany w procesie cyfryzacji zbiorów. System może być również z powodzeniem wykorzystywany podczas szkoleń jak i codziennej pracy.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i niebawem się skontaktujemy w celu ustalenia szczegółów i przekazania nagrody.

Dodaj komentarz

Publikuj

Wasze komentarze (0)